Funeralia Lednicko-Gnieźnieńskie
W Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie 18 i 19 maja 2022 roku odbyła się ogólnopolska Konferencja Naukowa Funeralia Lednicko-Gnieźnieńskie, spotkanie 22, Uniwersalizm i różnorodność. Grób w badaniach interdyscyplinarnych. Organizatorami Konferencji byli: Polskie Towarzystwo Antropologiczne, Instytut Kultury Europejskiej UAM oraz Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Konferencję Honorowym Patronatem objął Prezydent Miasta Gniezna Tomasz Budasz.
W konferencji uczestniczyło 87 naukowców i badaczy z Polski i Ukrainy. Uczestnicy reprezentowali placówki uniwersyteckie, samodzielne jednostki badawcze, muzea, firmy prywatne.
Funeralia Lednicko-Gnieźnieńskie (dawniej Lednickie) mają swoją historię sięgającą 1994 roku gdy zaprezentowano wyniki interdyscyplinarnych badań wczesnośredniowiecznego cmentarzyska w Dziekanowicach (gm. Łubowo). Ówczesna konferencja spowodowała dyskusję w gronie archeologów i antropologów wykazując brak forum do rozmowy międzydyscyplinarnej na temat badań (terenowych i laboratoryjnych), wyników i nowych możliwości, jakie niesie ze sobą współpraca z rozmaitymi dziedzinami nauki na bazie badań cmentarzysk. Nekropolie to miejsca, gdzie mamy bezpośredni kontakt z człowiekiem z przeszłości, ale też obszar na którym mamy możliwość obserwacji przemian biologicznych i kulturowych.
Toczące się dyskusje doprowadziły w 1999 roku do kolejnego spotkania funeralnego i jednocześnie od tego momentu Funeralia stały się cyklicznym wydarzeniem naukowym, gromadzącym już nie tylko archeologów i antropologów, ale także reprezentantów nauk biologicznych, historycznych, fizykochemicznych, językoznawców, filozofów, etyków czy historyków krajobrazu. Inicjatorem tych Konferencji było Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich o. wielkopolski, a także Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy oraz Polskie Towarzystwo Antropologiczne.
Do 2017 roku odbyło się 20 spotkań naukowych i opublikowano 18 tomów materiałów z tych konferencji. Przez minione lata uczestnikami Funeraliów byli nie tylko naukowcy z Polski, ale także z Czech, Niemiec, Ukrainy, Rosji, Szwecji, Słowacji, Chorwacji, Francji, Włoch. W 2021 roku po przerwie, spowodowanej także pandemią, z inicjatywy PTA oraz dzięki życzliwości i współpracy z IKE w Gnieźnie, udało się reaktywować naukowe spotkania poświęcone badaniom cmentarzysk.
Funeralne Spotkanie 22 cieszyło się dużym zainteresowaniem. Niezwykle budującym jest fakt udziału młodego pokolenia naukowców, którzy nie tylko prezentowali wyniki swoich własnych prac badawczych, ale też żywo dyskutowali podczas obrad. Otwarta dyskusja i wymiana poglądów jest jednym z ważniejszych punktów Funeralnej Konferencji. W obradach uczestniczył też Wiceprezydent Miasta Gniezna Michał Powałowski.
Uczestnicy mieli też okazję zapoznać się z początkami gnieźnieńskiej katedry, gdy pierwszego dnia Konferencji prof. Leszek Wetesko zaprezentował w jej podziemiach rezultaty badań, koncepcje i przedstawił historię najstarszej sakralnej budowli Gniezna i początków chrześcijaństwa Polski piastowskiej.
Wszyscy uczestnicy wyjeżdżali z nadzieją i wiarą na kolejne spotkania podczas Funeraliów Lednicko-Gnieźnieńskich. A organizatorzy podjęli rozmowy nad możliwościami wydania publikacji, w skład której będą wchodzić materiały prezentowane podczas tegorocznych Funeraliów.
Źródło: Urząd Miejski w Gnieźnie
Może to Ci się spodoba
Podsumowanie obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu w Szkole Podstawowej nr 21 w Krakowie
15 marca 2017 roku w Szkole Podstawowej nr 21 w Krakowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla najlepszych drużyn biorących udział w grze wirtualno-terenowej, która została zorganizowana przez Komendę Wojewódzką
Trwa 74 TOUR DE POLOGNE w Małopolsce
Za nami dwa z pięciu etapów 74 Tour de Pologne – największego wydarzenia kolarskiego w Polsce, którego trasy przebiegają przez Małopolskę. Nad bezpieczeństwem wyścigu czuwa ponad 600 policjantów, do zadań
Gnieźnieńskie spotkanie z twórcą świata Meekhanu – Robertem M. Wegnerem
Cieszyć się muszą miłośnicy książek z takiego urodzajnego lata. Duża liczba spotkań z autorkami/-ami, na które mogą się wybrać, to efekt bogatej oferty okołoliterackiej miejskiej książnicy, realizowanej w ramach licznych projektów wespół z partnerami.
Małopolscy policjanci zabezpieczyli kolejny mecz piłkarskiej ekstraklasy i zapobiegli bójce kiboli
31 marca br na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana znajdującym się przy ulicy Reymonta 22 w Krakowie odbył się mecz piłkarski pomiędzy drużynami Wisły Kraków oraz Lecha Poznań. Tego rodzaju
Małopolscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem podczas Mistrzostw Europy UEFA EURO U21
Za nami drugi mecz grupy C turnieju finałowego Mistrzostw Europy U21 w piłce nożnej. W środę ( 21.06.) w Krakowie, na stadionie piłkarskim przy ul. Kałuży miało miejsce spotkanie reprezentacji
Małopolscy policjanci promują konkurs „Odblaskowa Szkoła” na naradach dla dyrektorów szkół podstawowych
W poniedziałek 28 sierpnia br. w kinie Kijów w Krakowie odbyła się narada dyrektorów szkół i placówek oświatowych województwa małopolskiego, organizowana przez Kuratorium Oświaty w Krakowie. W spotkaniu uczestniczyli policjanci
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!