Wypalanie traw jest nielegalne! Reaguj
Gnieźnieńscy policjanci apelują do mieszkańców powiatu. Przedwiośnie zdecydowanie nie powinno kojarzyć się z widokiem wypalanych traw. Niestety, wciąż zdarzają się takie sytuacje, które wiążą się z dużym ryzykiem. Wzniecony pożar zagraża ludziom i ich dobytkowi, płoną lasy i giną zwierzęta. Konsekwencje w postaci grzywny to najłagodniejsza kara, jaka może spotkać osoby wypalające trawy. Obowiązek przestrzegania zakazu wypalania gruntów rolnych to również jeden z warunków otrzymania dopłat w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Ryzyko, jakie niesie ze sobą wypalanie traw jest ogromne. Ogień jest żywiołem i nigdy nie możemy mieć pewności, że będziemy w stanie go opanować. Chwila nieuwagi, silniejszy podmuch wiatru czy ukształtowanie terenu mogą spowodować znacznie większy pożar. Wówczas ewentualne konsekwencje są naprawdę poważne.
Niekontrolowany, podsycany wiatrem ogień może łatwo przenieść się na zabudowania czy tereny leśne, powodując duże straty. Ogień może być niebezpieczny także dla osób postronnych oraz tych, które go wzniecają. Bardzo często wypalane łąki znajdują się przy drogach. Wówczas dym może poważnie ograniczać widoczność kierowcom, co stwarza dodatkowe zagrożenie.
Nie bez znaczenia jest również aspekt ekologiczny. Ofiarą ognia padają żyjące dziko zwierzęta, takie jak jeże, zające czy kuropatwy, a ziemia na „wypaleniskach” staje się jałowa.
WYPALANIE TRAW JEST NIE TYLKO NIEBEZPIECZNE, ALE TAKŻE I NIEDOZWOLONE!
Określa to m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. nr 92, poz. 8), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131: „Kto…wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary…- podlega karze aresztu albo grzywny”. Art. 30 ust. 3 pkt. 3 Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 45, poz. 435 ze zmianami): „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności:
1. rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego;
2. korzystania z otwartego płomienia;
3. wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych.
Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82, § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 1971 Nr 12, poz.114 ze zmianami) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 1997r. Nr 88 poz. 553 ze zmianami) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”. Dodatkowe sankcje zagrażają osobom, które doprowadziły do czyjejś śmierci – kara nawet do 12 lat więzienia.
Nieprzestrzeganie zakazu wypalania gruntów rolnych ma również negatywny skutek jeśli chodzi o płatności z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zlekceważeni tego wymogu może doprowadzić do zmniejszenia dopłat o 5%, a nawet 25%. W skrajnych przypadkach, np. przy stwierdzeniu rozległego i dotkliwego wypalania traw i torfowisk, rolnik może być pozbawiony całości dopłat.
Wiosenne pożary spowodowane wypalaniem traw stanowią poważne zagrożenie dla ludzi, zwierząt, lasów, domów mieszkalnych i zabudowań gospodarczych. Apelujemy o rozsądek!
Źródło: Komenda miejska Policji w Gnieźnie
Może to Ci się spodoba
Laureaci konkursu ,, Dzień Bezpiecznego Internetu’’ odwiedzili Komisariat Policji IV w Krakowie
W dniu 15 marca 2017 roku Komisariat Policji IV w Krakowie przy ul. Królewskiej 4 odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 93 oraz Szkoły Podstawowej nr 153, którzy jako laureaci konkursu
Nowa perspektywa – nowe fundusze
Pod hasłem „Wielkopolska Konkurencyjna – możliwości rozwoju przedsiębiorców z sektora MŚP” się 5 października 2021 roku konferencja skierowana do przedsiębiorców z naszego miasta. Prezydent Gniezna rozpoczynając konferencję podzielił się z uczestnikami wrażeniami z przeddzień skończonej
Nowe mieszkanie – na co zwrócić uwagę przez zakupem nieruchomości?
Zakup własnego nowego mieszkania jest często wymieniany wśród najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Również dla osób inwestujących swój kapitał w nieruchomości to ważny krok i musi zostać dokładnie przemyślany.
Nowe zapisy na Bransoletki życia dla Seniorów
Miasto Gniezno kolejny już, piąty rok przy współpracy z firmą SiDLY Sp. z o.o. realizuje program Teleopieki dla Seniorów, w ramach którego zakwalifikowane osoby nieodpłatnie otrzymały cieszące się dużym zainteresowaniem Bransoletki Życia. Bransoletki
Porady Wydziału Prewencji KWP w Krakowie dotyczące bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji, porady dla rodziców
Rodzicu zadbaj o swoje dziecko podczas letnich wakacji – porady Wydziału Prewencji KWP w Krakowie. Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka to podstawowe zadania, przed którymi stoimy jako rodzice. To właśnie my
Korzyści wynikające z diety opartej na roślinach
Dieta oparta na roślinach ma wiele korzyści dla naszego zdrowia. Kładzie nacisk na pokarmy o wysokiej zawartości roślinnych witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Może nie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!