Gnieźnieńskie spotkanie z twórcą świata Meekhanu – Robertem M. Wegnerem

Gnieźnieńskie spotkanie z twórcą świata Meekhanu – Robertem M. Wegnerem

Cieszyć się muszą miłośnicy książek z takiego urodzajnego lata. Duża liczba spotkań z autorkami/-ami, na które mogą się wybrać, to efekt bogatej oferty okołoliterackiej miejskiej książnicy, realizowanej w ramach licznych projektów wespół z partnerami. Co ważne, spotkania uwzględniają różnorodne czytelnicze gusta. Na ostanie spotkanie przybyli miłośnicy fantastyki, nie tylko miejscowi, ale i spoza Gniezna. Mieli bowiem niepowtarzalną okazję spotkać się z autorem ich ulubionego cyklu „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” – Robertem M. Wegnerem.

Na spotkaniu prowadzonym na Latarni na Wenei przez Wiktora Kolińskiego pisarz opowiadał o procesie twórczym oraz początkach świata Meekhanu, którego pomysł narodził się, gdy był jeszcze w liceum. Potem przyszedł czas na pierwsze opowiadanie, które niespodziewanie dla samego autora ukazało się drukiem w „Science Fiction, Fantasy i Horror” w roku 2006 i wywołało sporą internetową dyskusję. Po kolejnych ciepło przyjętych krótkich formach rozpoczęła się współpraca (trwająca do dziś) autora z cenionym przez autorów i czytelników wydawnictwem Powergraph.

Pióro Wegnera docenili nie tylko Polacy, ale także nasi zagraniczni sąsiedzi. „Opowieści z meekhańskiego pogranicza” opublikowane w Czechach i w Rosji osiągnęły spektakularny sukces. Rosyjski magazyn „Mir Fantastiki” przyznał Wegnerowi w roku 2016 nagrodę Książki Roku, Książki Fantasy Roku, Książki Roku w plebiscycie czytelników i krytyków. Jego książki zostały przetłumaczone także na język litewski i ukraiński.

Sporo miejsca podczas spotkania poświęcono rozmowie o tworzeniu fantastycznych światów, które – jak zaznaczył pisarz – są autentycznie nie tylko za sprawą dbałości o szczegóły czy konsekwentnemu stosowaniu wymyślonych przez siebie reguł, ale przede wszystkim poprzez swoich bohaterów, którzy je ożywiają. Nie zabrakło również pytań o fanów, których Wegnerowi może pozazdrościć niejeden uznany twórca oraz o liczne nagrody, które otrzymał za swoją twórczość.

Nie zabrakło też najważniejszego pytania o dalsze części popularnej serii. Autor zapowiedział, że Cykl Meekhański ma mieć jeszcze co najmniej trzy części, a najbliższa ukaże się w niedalekiej przyszłości. Zaznaczył, że ma już pomysły na następne dzieła, ale jest to perspektywa raczej odległa. Na zakończenie spotkania wszyscy chętni otrzymali autograf autora z dedykacją.

Tych, którym nie udało się dotrzeć na spotkanie może pocieszy fakt, że zostało ono zarejestrowane w formie wideo. Nad nagraniem i publikacją materiału czuwała grupa fanów, zorganizowanych w ramach FB profilu „Imperium Meekhańskiego”. Tam też wkrótce pojawią się rezultaty ich pracy.

Organizatorem wydarzenia była Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna. Partnerami: Miasto Gniezno, Klub Fantastyki Fantasmagoria, Stowarzyszenie Ośla Ławka, Latarnia na Wenei.

Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu “Laboratorium słowa 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło: Urząd Miejski w Gnieźnie

Previous Mistrzostwa Europy od niedzieli w Gnieźnie
Next Wakacje w mieście nie muszą być nudne

Może to Ci się spodoba

Małopolscy policjanci zabezpieczyli kolejny mecz piłkarskiej ekstraklasy i zapobiegli bójce kiboli

31 marca br na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana znajdującym się przy ulicy Reymonta 22 w Krakowie odbył się mecz piłkarski pomiędzy drużynami Wisły Kraków oraz Lecha Poznań. Tego rodzaju

Policjanci udaremnili wprowadzenie na rynek podrobionego towaru

Funkcjonariusze Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą  KPP w Krakowie wraz z kolegami z Wydziału d/w z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie ujawnili i zabezpieczyli podrobiony towar w postaci: 395 opakowań końcówek wymiennych

Policjanci edukują amatorów białego szaleństwa

Policjanci z sądeckiej komendy w dniu 26 stycznia2017 r. na stokach w Cieniawie i Kamiannej, edukowali  amatorów białego szaleństwa. W ramach kampanii „Wspólnie dla bezpieczeństwa na stoku” rozdawali narciarzom i

Mądry Polak po szkodzie – wiesz, że on Cię uratuje, ale wciąż go nie masz? To błąd!

W ostatnich latach zwiększa się zainteresowanie kierowców wciąż zmieniającymi się przepisami prawa drogowego. Pojawiają się kolejne zaostrzenia, aby jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo zarówno kierowców jak i pieszych. Czy dzięki

W Gnieźnie otwarto pierwszą w Polsce fabrykę słomek kompostowalnych

15 maja w Gnieźnie odbyło się uroczyste otwarcie nowej fabryki firmy Tex Year Group. To znany producent różnych klejów i ekologicznych materiałów na Tajwanie. Zakład produkuje słomki wykonane z naturalnie biodegradowalnych polimerów roślinnych.

Noc Muzeów w Komendzie Głównej Policji. Wśród uczestników policjant z Krakowa

Przed kilkoma dniami w Komendzie Głównej Policji odbyła się ”Noc Muzeów”. Bramy KGP otwarte były dla zwiedzających od godziny 18:00 do północy. Ilość chętnych była tak duża, że już na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź