Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
Wczoraj przypadała 226. rocznica uchwalenia przez rząd Rzeczpospolitej Obojga Narodów pierwszej w Europie Ustawy Zasadniczej. Konstytucja 3 Maja była aktem prawnym, który w ówczesnej formie miał za zadanie łączyć, często sprzeczne, interesy obywateli Rzeczpospolitej. Święto Konstytucji 3 Maja jest, więc okazją do wspólnego celebrowania, wznosząc się ponad partyjne czy światopoglądowe różnice.
Do pokojowego i wspólnego celebrowania nawoływała policja, która jak co roku brała czynny udział w zabezpieczeniu oraz uświetnianiu krakowskich obchodów. Oficjalne uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Katedrze Wawelskiej. Po mszy patriotyczny pochód przeszedł ulicami Grodzką i Floriańską znajdując swój finał na Placu Matejki, gdzie znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.
W trakcie uroczystości kwiaty przed pomnikiem poległych za Polskę składało kilkanaście delegacji, min. Wojewoda Małopolski – Józef Pilch, Marszałek Województwa Małopolskiego – Jacek Krupa, Starosta Powiatu Krakowskiego – Józef Krzyworzeka. Kwiaty złożyli także komendanci służb mundurowych wśród, których znajdował się pełniący obowiązki Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie – Inspektor Robert Strzelecki. Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja swoją obecnością uświetniła Kompania Honorowa, która w trakcie musztry paradnej z godnością eksponowała policyjne mundury galowe. Kompania Honorowa została wystawiona przez Oddział Prewencji Policji w Krakowie i reprezentowała Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Za bezpieczeństwo w trakcie uroczystości na Placu Matejki odpowiadali policjanci 2 Kompanii Oddziału Prewencji. Po wystąpieniu wszystkich delegacji na ulicy Basztowej odbył się pochód Wojska Polskiego i grup rekonstrukcyjnych związanych z polskim etosem walki o wolność.
Może to Ci się spodoba
Historia Gniezna na kartkach pocztówek i przewodników
Gorące emocje związane z Nocą Muzeów już opadły. I można by pomyśleć, że to zamknięty rozdział, który ponownie będzie nam dane eksplorować za rok. W Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna wygląda to nieco inaczej.
XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
Między 29 maja a 7 czerwca obchodziliśmy największe doroczne święto czytelnicze – XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W święto czytania organizowane od 2002 r. przez Fundację “ABCXXI – Cała Polska czyta
Czarny grzejnik łazienkowy
Czarny grzejnik łazienkowy: elegancki i nowoczesny wybór Grzejnik łazienkowy to nie tylko urządzenie, które zapewnia nam ciepło podczas kąpieli, ale również może zapewnić element wnętrza. Coraz bardziej stawiamy na designerskie
Klub Seniora z fotowoltaiką
Jeszcze w tym miesiącu (maj 2023) rozpocznie się budowa instalacji fotowoltaicznej na budynku Gnieźnieńskiego Klubu Seniora. Jest to darowizna, jaką otrzymało Miasto Gniezno od Fundacji ERGO cares. 15.05.2023 r. w Urzędzie Miasta
W Gnieźnie otwarto pierwszą w Polsce fabrykę słomek kompostowalnych
15 maja w Gnieźnie odbyło się uroczyste otwarcie nowej fabryki firmy Tex Year Group. To znany producent różnych klejów i ekologicznych materiałów na Tajwanie. Zakład produkuje słomki wykonane z naturalnie biodegradowalnych polimerów roślinnych.
Poznaj polski sklep z wyjątkowo konkurencyjnymi cenami, który już wkrótce pojawi się w Gnieźnie
Wkrótce otwarcie salonu Sinsay w Gnieźnie — znanej i cenionej marki, która oferuje ubrania dla kobiet, mężczyzn i dzieci, kosmetyki oraz produkty do domu. Wszystko w korzystnych cenach! Otwarcie planowane
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!