Kolejny wykład z cyklu „Klasyka – rozmowy niekontrolowane”
Zaproszenie na wesele zostało przyjęte i tak w środowy wieczór Latarnia na Wenei stała się miejscem swawoli. I chodzi tutaj o ściśle intelektualny wymiar rozrywki, u podstaw której pojawia się książka.
„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego było tematem przeprowadzonego właśnie wykładu z cyklu „Klasyka – rozmowy niekontrolowane”, które na tapet biorą dzieła literatury zaliczane do kanonu.
Za ich wybór i interpretację odpowiada Paweł Bąkowski, który już kilkakrotnie (cykl pojawił się w ubiegłorocznej edycji projektu biblioteki „Laboratorium słowa”) dał się poznać jako zajmujący i sugestywny mówca.
Tym razem nie było inaczej. Najpierw odkrycie, że dramat z 1901 roku i dzisiaj znakomicie odnajduje się w czytaniu, a potem już liczne, ciekawe spostrzeżenia i tematy – jak ten dotyczący kultury „noszenia się”, czyli stroju i zasad jakie w związku z nim obowiązywały. Było o pojęciu narodu, sukmanie Kościuszki i niejednoznacznej postaci Jakuba Szeli. Uwadze prowadzącego nie uszła spostrzegawczość Wyspiańskiego z jaką wyłowił i przedstawił odrębność językową bohaterów. Chłop i pan to dwie różne formy wypowiedzi. Od przebierańców w „Weselu” płynnie weszliśmy w temat przebierańców współczesnych. Dotknięte zostały pojęcia: chłopomanii, kultury ludowej, folkloru i wreszcie zawłaszczenia kultury. Całość okraszona celnie dobraną dawką wybornych i można pokusić się o stwierdzenie – ponadczasowych cytatów z „Wesela”.
Spotkania w ramach „rozmów niekontrolowanych” mają jeszcze jeden przyjemny moment i są nią dyskusje uczestników. Rozmawiano o przenikaniu się kultur i wszechobecnych zapożyczeniach, była moda, pojęcia „blackface”, dredy, muzyka Elvisa Presleya i pamiątki przywożone z zagranicznych wycieczek.
Następne spotkanie 17 sierpnia o 19.00. Na pewno nie zabraknie na nim uczestników dotychczasowych spotkań, których zapraszać już nie trzeba. Tych, którzy nie mieli jeszcze okazji posłuchać wykładów z cyklu „Klasyka – rozmowy niekontrolowane” zapewniamy, że warto się zjawić.
Wydarzenie zrealizowano w ramach projektu Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna “Laboratorium słowa 2021” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Źródło: Urząd Miejski w Gnieźnie
Może to Ci się spodoba
Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny
Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium
MOK zaprasza na imprezę „Po sąsiedzku”
„Po sąsiedzku” to wydarzenie, które realizowane jest w ramach projektu #AKTYWATOR WLKP – wsparcie integracji migrantów w województwie wielkopolskim. 5 czerwca od godziny 16:30 zapraszamy na dziedziniec Starego Ratusza na rodzinny piknik integracyjny
Prezydencki Dzień Dziecka pełen atrakcji
4 czerwca warto zarezerwować sobie trochę czasu i odwiedzić Stadion przy ulicy Strumykowej. Odbędzie się tam Prezydencki Dzień Dziecka, w programie którego zaplanowano wiele zabaw dla małych i dużych. Impreza rozpocznie się o
Ferie w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna
Od poniedziałku, 17 stycznia rozpoczynają się ferie zimowe, będzie więcej wolnego czasu także na czytanie i wizyty w miejskiej książnicy. Przy okazji tych odwiedzin można skorzystać z propozycji przygotowanych przez bibliotekarki na czas
Muzyka klasyczna ponownie na dziedzińcu Starego Ratusza
To już drugi koncert w tegorocznym cyklu „Wieczorów z Klasyką”. Wszystko za sprawą Królewskiego Festiwalu Artystycznego, który wypełnia atrakcjami letni kalendarz imprez w Pierwszej Stolicy. Muzyczna uczta już w najbliższy czwartek, 5 sierpnia o 20:00 na
Wyjątkowe odwiedziny w Przedszkolu Nr 8
Wszyscy doskonale wiemy, że Święty Mikołaj odwiedza dzieci w każdym miejscu na całym świecie. W tym roku 6 grudnia przybył również do naszego przedszkola z workiem pełnym prezentów. Niestety pandemia pokrzyżowała plany i nie mogliśmy


0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!